IWC - IW3270-06
IW3270-06 Pilot's Watch Mark XVIII Heritage
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Set for release in mid 2017, the IWC Pilot's Watch Mark XVIII ref. IW3270-06 features a titanium case and a 'Heritage' dial, similar to the earlier Big Pilot Heritage 48 en 55. It is fitted with a brown Santoni calf strap.