IWC - IW3293-04
IW3293-04 Big Pilot 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2021, the IWC Big Pilot 43 reference IW3293-04 has a Stainless Steel case of 43.00mm and a Blue dial. Inside ticks the self-winding caliber 82100, which can be admired through the see-through back.