IWC - IW3777-13
IW3777-13 Pilot's Watch Chronograph Stainless Steel / Antoine de Saint Exupéry
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph Antoine de Saint Exupéry reference IW3777-13 was introduced in May of 2017. It features a stainless steel case paired with a tobacco brown dial with sunburst finish - the signature color for the Antoine de Saint Exupéry models.