IWC - IW3879-01
IW3879-01 Pilot's Watch Chronograph Spitfire Stainless Steel / Black / Textile
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.10 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Chronograph Spitfire IW387901 was introduced at SIHH 2019. It pairs the classic looks of the first pilot chrono (ref. IW3706) with an in-house chronograph movement. The stainless steel case measures 41mm across. It is fitted with a green textile strap.