IWC - IW3879-05
IW3879-05 Pilot's Watch Chronograph Tribute to 3705
| Case Material: | Ceratanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2021, the IWC Pilot's Watch Chronograph Tribute to 3705 has a 'Ceratanium' case of 41.5mm, housing the self-winding caliber 69380. It is fitted with a black calf leather strap.