IWC - IW3922-02
IW3922-02 Pilot's Watch Perpetual Calendar Chronograph 'Le Petit Prince'
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Perpetual Calendar Chronograph 'Le Petit Prince' IW3922-02 was introduced at SIHH 2019. It features a red gold case of 43mm paired with the iconic 'LPP' blue dial. Inside is IWC's caliber 89630. This movement was previously exclusive to the Da Vinci and features a perpetual calendar and chronograph. The IWC Pilot's Watch Perpetual Calendar Chronograph 'Le Petit Prince' is a limited edition of 250 pieces. Number 10/250 features a beige luminescent index at 10 o’clock in celebration of the 10th anniversary of the Antoine de Saint-Exupéry Youth Foundation (FASEJ).