IWC - IW5010-01
IW5010-01 Big Pilot's Watch
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot's Watch ref. IW5010-01 was [quietly] introduced in early 2018 as a successor to the IW5009-12. It is powered by the twin-barrel caliber 52110 rather than the single barrel caliber 51111 found in the previous generation.