IWC - IW5010-14
IW5010-14 Big Pilot's Watch Stainless Steel / Silver / Las Vegas
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot's Watch reference IW5010-14 is a limited edition of 250 pieces created for the Las Vegas boutique in 2021. The watch features a Stainless Steel case and a Silver dial.