IWC - IW5030-01
IW5030-01 Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Top Gun Edition 'Rodeo Drive'
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The IWC Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Top Gun Edition Rodeo Drive IW503001 was introduced at SIHH 2019. It features a matte black ceramic case and a blue dial. Inside is IWC's caliber 52615 with perpetual calendar and a power reserve of 7 days. At 46.5mm it is slightly smaller than earlier ceramic perpetual calendars.