IWC - IW5030-04
IW5030-04 Big Pilot's Watch Perpetual Calendar Mojave Desert
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The 2021 IWC Big Pilot Perpetual Calendar reference IW5030-04 'Mojave' has a sand-colored ceramic case with titanium case back and crown. Inside ticks IWC's self-winding caliber 52615 movement.