Vacheron Constantin - 2400A/000R-H024
2400A/000R-H024 Métiers d'Art Tribute to Traditional Symbols - Eternal Flow / Pink Gold
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Métiers d'Art |
| Reference: | 2400A/000R-H024 (aka: 2400A/000R-H024) |
| Name: | 2400A/000R-H024 Métiers d'Art Tribute to Traditional Symbols - Eternal Flow / Pink Gold |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 15 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Vacheron Contantin Métiers d'Art Tribute to Traditional Symbols 2400A/000R-H024 debuted in 2024. Paying tribute to Chinese cultural tradition, this limited edition of 15 pieces in Pink Gold highlights a highly symbolic motif : the "Seawater Cliff", combining the fluidity of water against the force of the mountain.