Blancpain - 5008D 1130 B64A
5008D 1130 B64A Fifty Fathoms No Rad
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5008D 1130 B64A (aka: 5008D 1130 B64A) |
| Name: | 5008D 1130 B64A Fifty Fathoms No Rad |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms reference 5008D 1130 B64A is a limited edition of 500 piecesintroduced in 2021. This watch has a Stainless Steel case of 40.30mm with a sapphire crystal bezel insert, and a black dial with 'No Radiations' symbol at 6:00.