Blancpain - 5200-0310-G52 A
5200-0310-G52 A Fifty Fathoms Bathyscaphe Ocean Commitment II Flyback Chronograph
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Fifty Fathoms |
| Reference: | 5200-0310-G52 A (aka: 5200-0310-G52 A) |
| Name: | 5200-0310-G52 A Fifty Fathoms Bathyscaphe Ocean Commitment II Flyback Chronograph |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.60 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Baton |
Description
The Blancpain Fifty Fathoms Batyscaphe Ocean Commitment is a limited edition of 250 pieces introduced in 2016. It features an unusual blue ceramic case paired with a grey dial and grey canvas strap. For each Bathyscaphe Ocean Commitment sold an amount of 1000 Euro will be donated in support of scientific expedition.