IWC - IW3714-32
IW3714-32 Portuguese Chrono-Automatic Laureus
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-32 (aka: IW3714-32) |
| Name: | IW3714-32 Portuguese Chrono-Automatic Laureus |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The first model in the Laureus-collection was the 2006 Portuguese Chrono-Automatic ref. 3714-32.