Omega - 3559.32.00
3559.32.00 Speedmaster Michael Schumacher Stainless Steel / Panda / Bracelet / The Legend Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3559.32.00 (aka: 35593200) |
| Name: | 3559.32.00 Speedmaster Michael Schumacher Stainless Steel / Panda / Bracelet / The Legend Silver |
| Produced: | 2003 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | Yes, 6000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 3559.32.00 is a limited edition of 6000 pieces, created in 2003 in honor of the 6th World Champion of -then- Omega ambassador Michael Schumacher. It features a silver/white 'panda' dial and a stainless steel bracelet.