A. Lange & Söhne - 112.021
112.021 Lange 1A Gold Guilloche
| Brand: | A. Lange & Söhne |
|---|---|
| Family: | Lange 1 |
| Reference: | 112.021 (aka: 112021) |
| Name: | 112.021 Lange 1A Gold Guilloche |
| Produced: | 1998 |
| Produced: | 2001 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Dial Color: | Gold |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The ref. 112.021 Lange 1 was a limited edition of 100 pieces that was in the A. Lange & Söhne collection from 1998 to 2000. It features a solid gold dial with guilloché pattern and several parts of its movement are done in solid gold as well. It was introduced in 1998 to commemorate the opening of a new, second, production building for the A. Lange & Söhne manufacturer.