A. Lange & Söhne - 606.079
606.079 RIchard Lange Minute Repeater Platinum / Enamel
| Brand: | A. Lange & Söhne |
|---|---|
| Family: | Richard Lange |
| Reference: | 606.079 (aka: 606079) |
| Name: | 606.079 RIchard Lange Minute Repeater Platinum / Enamel |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 20.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Richard Lange Minute Repeater 606.079 made its debut in 2022. This watch has a platinum case of 39.00mm, which houses a new movement with minute repeater in the form of caliber L122.1. The dial is White enamel.