Amida - D-AM01
D-AM01 Digitrend Take-Off Edition
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Digital |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Amida Digitrend D-AM01 debuted in 2024 as the inaugural watch of the resurrected Amida watch brand. Based on the original Digitrend of the 1970's, this watch has a pebble-shaped case with an angled 'dial' that shows the hours & minutes in digital fashion, which is made possible by a 'Light Reflecting Display'; a crystal in the shape of a prism. The hours are jumping, the minutes trailing.