Apple - MJ3N2LL
MJ3N2LL Watch Sport 42mm
| Brand: | Apple |
|---|---|
| Family: | Watch Sport |
| Reference: | MJ3N2LL (aka: MJ3N2LL) |
| Name: | MJ3N2LL Watch Sport 42mm |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Ion-X |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 35.90 mm |
| Water Resistance: | 1.00 m |
Description
The Apple Watch in 42mm has a aluminium case with a ceramic back in 35.9x42.0mm at a height of 10.5mm. It is splash proof though not water resistant. The 'movement' has a power reserve of 18 hours, after which it can be recharged using a magnetic charging cable. The glass on the Apple Watch version is Ion-X. Synced with an iPhone, it keeps time to within 50 milliseconds of the definitive global time standard. The 'dial' can of course be customized. It features various sensors to keep track of health and activity. Available in a wide range of versions, the current version of the Apple Watch has a aluminium case and a white Sport Band.