Apple - MLCJ2LL
MLCJ2LL Watch Sport Gold 38mm
| Brand: | Apple |
|---|---|
| Family: | Watch Sport |
| Reference: | MLCJ2LL (aka: MLCJ2LL) |
| Name: | MLCJ2LL Watch Sport Gold 38mm |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Ion-X |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 33.30 mm |
| Water Resistance: | 1.00 m |
Description
The Apple Watch Sport in 38mm has a aluminium case with a ceramic back in 33.3x38.6mm at a height of 10.5mm. It is splash proof though not water resistant. The 'movement' has a power reserve of 18 hours, after which it can be recharged using a magnetic charging cable. The glass on the Apple Watch version is sapphire. Synced with an iPhone, it keeps time to within 50 milliseconds of the definitive global time standard. The 'dial' can of course be customized. It features various sensors to keep track of health and activity. Available in a wide range of versions, the current version of the Apple Watch Sport has an aluminum case with gold-tone anodizing. The Sport Band is antique white.