Archimede - UA8068P-A3.1
UA8068P-A3.1 1950-2 Stainless Steel / Silver / Black Leather
| Brand: | Archimede |
|---|---|
| Family: | 1950'S |
| Reference: | UA8068P-A3.1 (aka: UA8068P-A31) |
| Name: | UA8068P-A3.1 1950-2 Stainless Steel / Silver / Black Leather |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This watch is powered by a Japanese Miyota 9015 automatic movement. The solid crafted three-piece case with plexi crystal is made from finely polished stainless steel with polished bezel finished by Ickler. This specific 1950-1 has a black dial and is fitted a black leather strap