Archimede - UA8069BM-A2.1
UA8069BM-A2.1 1950-1 Stainless Steel / Black / Mesh
| Brand: | Archimede |
|---|---|
| Family: | 1950'S |
| Reference: | UA8069BM-A2.1 (aka: UA8069BM-A21) |
| Name: | UA8069BM-A2.1 1950-1 Stainless Steel / Black / Mesh |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This watch is powered by a Japanese Miyota 9015 automatic movement. The solid crafted three-piece case with plexi crystal is made from finely polished stainless steel with polished bezel finished by Ickler. This specific 1950-1 has a black dial and is fitted a milanaise bracelet