Archimede - UA4929-A3.32-EG5
UA4929-A3.32-EG5 Klassik 36 TwoTone / Silver / Brown Leather
| Brand: | Archimede |
|---|---|
| Family: | Klassik |
| Reference: | UA4929-A3.32-EG5 (aka: UA4929-A332-EG5) |
| Name: | UA4929-A3.32-EG5 Klassik 36 TwoTone / Silver / Brown Leather |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This watch is powered by a Japanese Miyota 9015 automatic movement. The solid crafted three-piece case with sapphire crystal is made from finely brushed stainless steel with polished gold PVD bezel finished by Ickler. This specific Klassik 36 has a silver dial and is fitted a black leather strap