Archimede - UA7929-A2.6-SW
UA7929-A2.6-SW Klassik 42 TwoTone Stainless Steel / PVD / Silver / Black Leather
| Brand: | Archimede |
|---|---|
| Family: | Klassik |
| Reference: | UA7929-A2.6-SW (aka: UA7929-A26-SW) |
| Name: | UA7929-A2.6-SW Klassik 42 TwoTone Stainless Steel / PVD / Silver / Black Leather |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This watch is powered by a Japanese Miyota 9015 automatic movement. The solid crafted three-piece case with sapphire crystal is made from finely brushed PVD coated stainless steel with polished bezel finished by Ickler. This specific Klassik 42 has a silver dial with gold plated indexes and is fitted a black leather strap