Archimede - UA7929-M2.11
UA7929-M2.11 Klassik 42 Stainless Steel / Silver / Black Leather
| Brand: | Archimede |
|---|---|
| Family: | Klassik |
| Reference: | UA7929-M2.11 (aka: UA7929-M211) |
| Name: | UA7929-M2.11 Klassik 42 Stainless Steel / Silver / Black Leather |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This watch is powered by a Japanese Miyota 9015 automatic movement. The solid crafted three-piece case with sapphire crystal is made from finely brushed stainless steel with polished bezel finished by Ickler. This specific Klassik 42 has a silver dial and is fitted a black leather strap