Archimede - UA7969-A3.1
UA7969-A3.1 Klassik 39 Stainless Steel / Black / Black Leather
| Brand: | Archimede |
|---|---|
| Family: | Klassik |
| Reference: | UA7969-A3.1 (aka: UA7969-A31) |
| Name: | UA7969-A3.1 Klassik 39 Stainless Steel / Black / Black Leather |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
This watch is powered by a Swiss Made Sellita SW 200-1 automatic movement. The solid crafted three-piece case with sapphire crystal is made from finely brushed stainless steel with polished bezel finished by Ickler. This specific Klassik 39 has a black dial and is fitted a black leather strap