Archimede - UA8239B-A5.1-H
UA8239B-A5.1-H OutDoor 39 Protect Stainless Steel / Cream / Bracelet
| Brand: | Archimede |
|---|---|
| Family: | Outdoor |
| Reference: | UA8239B-A5.1-H (aka: UA8239B-A51-H) |
| Name: | UA8239B-A5.1-H OutDoor 39 Protect Stainless Steel / Cream / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This watch is powered by a Swiss Made SW 200-1 automatic movement, which offers high precision and reliability. The solid crafted three-piece case with sapphire crystal is made from finely brushed stainless steel finished by Ickler. This specific OutDoor Protect has a cream dial and is fitted a stainless steel bracelet.