Archimede - UA8241B-A1
UA8241B-A1 OutDoor 41 AntiMag Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Archimede |
|---|---|
| Family: | Outdoor |
| Reference: | UA8241B-A1 (aka: UA8241B-A1) |
| Name: | UA8241B-A1 OutDoor 41 AntiMag Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This watch is powered by a Swiss Made SW 200-1 automatic movement, which offers high precision and reliability. The solid crafted three-piece case with sapphire crystal is made from finely brushed stainless steel finished by Ickler. This specific OutDoor Antimag has a black dial with blue seconds hand and is fitted a stainless steel bracelet.