Archimede - UA8974BM-TB-A5.5
UA8974BM-TB-A5.5 SportTaucher Stainless Steel / Blue / Mesh
| Brand: | Archimede |
|---|---|
| Family: | Sporttaucher |
| Reference: | UA8974BM-TB-A5.5 (aka: UA8974BM-TB-A55) |
| Name: | UA8974BM-TB-A5.5 SportTaucher Stainless Steel / Blue / Mesh |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This watch is powered by a Swiss Made SW 200-1 automatic movement, which offers high precision and reliability. The solid crafted three-piece case with sapphire crystal is made from finely brushed stainless steel finished by Ickler. This specific SportTaucher has a blue dial and is fitted a milanaise bracelet