Armand Nicolet - 9740A-AG-P974MR2
9740A-AG-P974MR2 Armand Nicolet M02 Day Date
| Brand: | Armand Nicolet |
|---|---|
| Family: | M02 |
| Reference: | 9740A-AG-P974MR2 (aka: 9740A-AG-P974MR2) |
| Name: | 9740A-AG-P974MR2 Armand Nicolet M02 Day Date |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Armand Nicolet M02 Day Date has a stainless steel cas ewith a diameter of 43mm. The dial is silver and fitted with alternating stick markers and Arabic numerals.