Arnold & Son - 1LCAW.S08A.C111W
1LCAW.S08A.C111W HM Beagle
| Brand: | Arnold & Son |
|---|---|
| Family: | Royal Collection |
| Reference: | 1LCAW.S08A.C111W (aka: 1LCAWS08AC111W) |
| Name: | 1LCAW.S08A.C111W HM Beagle |
| Limited: | Yes, 28 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
Set of three timepieces; 1LCAW.S08A.C111W; HM white gold (pictured) 1ARAP.W05A.C120A; TB rose gold 1UTAR.S07A.C120A; UTTE red gold HMS Beagle undertook three survey voyages in all, but it was the second one, with naturalist Charles Darwin on board, that guaranteed its place in history. With this set of three watches, each featuring an exquisite hand-painted miniature of HMS Beagle, Arnold & Son pays tribute to one of the most celebrated ships in the history of exploration.