Arnold & Son - 1PMMP.W01A.C114A
1PMMP.W01A.C114A HMS Lady
| Brand: | Arnold & Son |
|---|---|
| Family: | Royal Collection |
| Reference: | 1PMMP.W01A.C114A (aka: 1PMMPW01AC114A) |
| Name: | 1PMMP.W01A.C114A HMS Lady |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
Simple as it may appear, the HMS Lady is an example of the perfection towards which Arnold & Son strives. At first glance, it is clearly a scaled-down version of the HMS1 designed for a slender female wrist. On further inspection, however, it turns out that the proportions are also identical because the small seconds display is in precisely the correct position relative to all the other features on the dial.