Audemars Piguet - 77247BC.ZZ.A813CR.01
77247BC.ZZ.A813CR.01 Millenary Hand-wound White Gold / Mother of Pearl
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|---|
| Family: | Millenary |
| Reference: | 77247BC.ZZ.A813CR.01 (aka: 77247BCZZA813CR01) |
| Name: | 77247BC.ZZ.A813CR.01 Millenary Hand-wound White Gold / Mother of Pearl |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 20.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Hand-wound watch with small seconds. It has a 18-carat white gold case, a diamond-set bezel and lugs and the crown is set with a pink cabochon sapphire. White mother-of-pearl dial, pink gold hands. 116 brilliant-cut diamonds ; ~0.60 carats Reference 77247BC.ZZ.A813CR.01 has a white mother of pearl dial and is fitted a beige alligator strap