Audemars Piguet - 77249BC.ZZ.A102CR.01
77249BC.ZZ.A102CR.01 Millenary Hand-wound White Gold / Zebra
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|---|
| Family: | Millenary |
| Reference: | 77249BC.ZZ.A102CR.01 (aka: 77249BCZZA102CR01) |
| Name: | 77249BC.ZZ.A102CR.01 Millenary Hand-wound White Gold / Zebra |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 20.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Hand-wound watch with small seconds. It has a 18-carat white gold case, a diamond-set bezel and lugs and the crown is set with a pink cabochon sapphire. 438 brilliant-cut diamonds; ~1.93 carats (case, buckle). 140 brilliant-cut diamonds; ~0.43 carats (dial, movement). Reference 77249BC.ZZ.A102CR.01 has a diamond dial and is fitted a black alligator strap