Audemars Piguet - 79385OR.ZF.9187RC.01
79385OR.ZF.9187RC.01 Millenary Précieuse White Gold / MOP
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|---|
| Family: | Millenary |
| Reference: | 79385OR.ZF.9187RC.01 (aka: 79385ORZF9187RC01) |
| Name: | 79385OR.ZF.9187RC.01 Millenary Précieuse White Gold / MOP |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 20.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Audemars Piguet Millenary Précieuse ref. 79385OR.ZF.9187RC.01 has a Pink Gold,case and bracelet set with diamonds and sapphires, paired with a pink mother-of-pearl dial also set with the same gem stones. Power comes from the hand-wound caliber AP 2046.