Baume & Mercier - 10010
10010 Linea 27mm Quartz Black / Bracelet
| Brand: | Baume & Mercier |
|---|---|
| Family: | Linea |
| Reference: | 10010 (aka: 10010) |
| Name: | 10010 Linea 27mm Quartz Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Baume & Mercier Linea is an elegant and feminine watch with interchangeable straps. In the current variation its case measures 27mm across, housing a quartz movement by ETA.