Baume & Mercier - 10014
10014 Linea 27mm Quartz Red Gold Bezel
| Brand: | Baume & Mercier |
|---|---|
| Family: | Linea |
| Reference: | 10014 (aka: 10014) |
| Name: | 10014 Linea 27mm Quartz Red Gold Bezel |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Baume & Mercier Linea is an elegant and feminine watch with interchangeable straps. In the current variation its case measures 27mm across, housing a quartz movement by ETA.