Baume & Mercier - 10071
10071 Linea 32mm Quartz MOP
| Brand: | Baume & Mercier |
|---|---|
| Family: | Linea |
| Reference: | 10071 (aka: 10071) |
| Name: | 10071 Linea 32mm Quartz MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Baume & Mercier Linea is an elegant and feminine watch with interchangeable straps. In the current variation its case measures 32mm across, housing a quartz movement by Ronda. Ref. 10071 has a mother-of-pearl dial and a bezel set with a total of 0.17 carats of diamonds.