Baume & Mercier - 10072
10072 Linea 32mm Quartz
| Brand: | Baume & Mercier |
|---|---|
| Family: | Linea |
| Reference: | 10072 (aka: 10072) |
| Name: | 10072 Linea 32mm Quartz |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Baume & Mercier Linea is an elegant and feminine watch with interchangeable straps. In the current variation its case measures 32mm across, housing a quartz movement by Ronda. Ref. 10072 has its bezel set with a total of 0.32 carats of diamonds; ref. 10071 is similar though sports less diamonds.