Baume & Mercier - 10073
10073 Linea 32mm Automatic Two Tone
| Brand: | Baume & Mercier |
|---|---|
| Family: | Linea |
| Reference: | 10073 (aka: 10073) |
| Name: | 10073 Linea 32mm Automatic Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Baume & Mercier Linea is an elegant and feminine watch with interchangeable straps. In the current variation its case measures 32mm across, housing an automatic movement by Sellita. Earlier versions might be powered by its ETA equivalent (2892). Ref. 10073 has both its case and bracelet done in a mix of stainless steel and red gold.