Bausele - AOMVSSR1GR1
AOMVSSR1GR1 Oceanmoon IV Emerald Green
| Brand: | Bausele |
|---|---|
| Family: | Diver |
| Reference: | AOMVSSR1GR1 (aka: AOMVSSR1GR1) |
| Name: | AOMVSSR1GR1 Oceanmoon IV Emerald Green |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bausele Oceanmoon IV Emerald Green has a Stainless Steel case of 42.00mm with an internal revolving bezel. This watch is powered by caliber SW200-1 b. The dial is Green.