Bausele - B34BLR1BL1
B34BLR1BL1 Sydney Diver Tasman Black
| Brand: | Bausele |
|---|---|
| Family: | Diver |
| Reference: | B34BLR1BL1 (aka: B34BLR1BL1) |
| Name: | B34BLR1BL1 Sydney Diver Tasman Black |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bausele Sydney Diver Tasman Black has a Stainless Steel case of 39.50mm, fitted with the signature Bausele crown filled with sand, visible through the crown cap. It is fitted with a ceramic bezel insert and powered by caliber SW200-1 b. The dial is Black.