Bausele - B34SSR1BL2
B34SSR1BL2 Liqui Moly GMT
| Brand: | Bausele |
|---|---|
| Family: | Diver |
| Reference: | B34SSR1BL2 (aka: B34SSR1BL2) |
| Name: | B34SSR1BL2 Liqui Moly GMT |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bausele Liqui Moly GMT has a Stainless Steel case of 39.50mm, fitted with the signature Bausele crown filledwith pieces of tyre rubber marbles from cars that raced on the track at 2023 Liqui Moly Bathurst 12 Hour endurance race, visible through the crown cap. It is fitted with a ceramic bezel insert and powered by caliber SW200-1 b. The dial is Black.