Bausele - B31SBN2BE1
B31SBN2BE1 Classic Field Desert Sand
| Brand: | Bausele |
|---|---|
| Family: | Field Watch |
| Reference: | B31SBN2BE1 (aka: B31SBN2BE1) |
| Name: | B31SBN2BE1 Classic Field Desert Sand |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bausele Classic Field Desert Sand has a Stainless Steel case of 38.00mm, fitted with the signature Bausele crown filled with sand, visible through the crown cap. It is powered by caliber NH38. The dial is Beige.