Bausele - B31SBN3WH1
B31SBN3WH1 Classic Field Sabot Foundation
| Brand: | Bausele |
|---|---|
| Family: | Field Watch |
| Reference: | B31SBN3WH1 (aka: B31SBN3WH1) |
| Name: | B31SBN3WH1 Classic Field Sabot Foundation |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bausele Classic Field Sabot Foundation has a Stainless Steel case of 38.00mm, fitted with the signature Bausele crown filled with sand, visible through the crown cap. It is powered by caliber NH38. The dial is White. Bausele “Makers of Time”, and Sabot Foundation are Empowering Veterans through collective efforts through Bausele’s Veteran Mental Health Initiatives Program to support Sabot Foundation’s VARE – “Veterans Assistance Recovery and Empowerment” Retreats.