Bausele - B31SBN4RE1
B31SBN4RE1 Classic Field Jean Jacques Machado
| Brand: | Bausele |
|---|---|
| Family: | Field Watch |
| Reference: | B31SBN4RE1 (aka: B31SBN4RE1) |
| Name: | B31SBN4RE1 Classic Field Jean Jacques Machado |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bausele Classic Field Jean Jacques Machado has a Stainless Steel case of 38.00mm, fitted with the signature Bausele crown filled with sand, visible through the crown cap. It is powered by caliber NH38. The dial is Red. The Jean Jacques Machado Limited Edition Automatic Watch by Bausele pays tribute to the revered figure in Brazilian Jiu-Jitsu, Jean Jacques Machado.