Bell & Ross - BR0192-AIR-SKULL
BR0192-AIR-SKULL BR 01 Air Skull
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BR0192-AIR-SKULL (aka: BR0192-AIR-SKULL) |
| Name: | BR0192-AIR-SKULL BR 01 Air Skull |
| Produced: | 2015/3 |
| Produced: | 2015/9 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Bronze |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
Introduced at BaselWorld 2015 and in boutiques September 2015, the Bell & Ross BR 01 Air Skull features the well known Bell & Ross skull design now fitted in a bronze case. It is powered by caliber 302 (no-date variation), a Sellita based automatic movement - it is placed off center (towards 12 o'clock) in the case.