Bell & Ross - BR0192AIRSPEED
BR0192AIRSPEED BR 01 92 Airspeed
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BR0192AIRSPEED (aka: BR0192AIRSPEED) |
| Name: | BR0192AIRSPEED BR 01 92 Airspeed |
| Limited: | Yes, 999 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
3 509 €
Maximum price
6 470 €
Absolute change
0 €
Opening price
3 509 €
Closing price
3 509 €
Relative change
0,00 %
Description
The BR 01 AIRSPEED watch is inspired by aircraft cockpits, where each part is a reference in terms of legibility, reliability and performance. The display of the BR 01 AIRSPEED recalls the graphics of the reference instrument, the anemometer. The present example features a stainless steel case with PVD finish and a multi-color dial resembling a anemometer Reference BR0192-AIRSPEED