Bell & Ross - BR0192CASINOBTQ
BR0192CASINOBTQ BR 01 92 Casino
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BR0192CASINOBTQ (aka: BR0192CASINOBTQ) |
| Name: | BR0192CASINOBTQ BR 01 92 Casino |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The BR 01 CASINO watch is inspired by aircraft cockpits, where each part is a reference in terms of legibility, reliability and performance. The display of the BR 01 Casino resembles a roulette wheel with time being displayed via three seperate discs. The present example features a stainless steel case with PVD finish and a multi-color dial resembling a roulettewheel Reference BR0192-CASINO-BTQ