Bell & Ross - BR0192-TURNCOOR
BR0192-TURNCOOR BR 01 92 Turn Coordinator
| Brand: | Bell & Ross |
|---|---|
| Family: | Instruments |
| Reference: | BR0192-TURNCOOR (aka: BR0192-TURNCOOR) |
| Name: | BR0192-TURNCOOR BR 01 92 Turn Coordinator |
| Limited: | Yes, 999 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The BR 01 TURN COORDINATOR watch is inspired by aircraft cockpits, where each part is a reference in terms of legibility, reliability and performance. The display of the BR 01 TURN COORDINATOR recalls the graphics of the reference instrument, the Turn Coordinator. The present example features a stainless steel case with PVD coating. The hours, minutes and seconds are all displayed using discs. The date is omitted. Reference BR0192-TURNCOOR